Akkurat nå er forhåndsjuryene travelt opptatt med å se gjennom alle de påmeldte filmene i kategoriene kortfilm, kortdokument og musikkvideo.
Vi gleder oss til å presentere de filmene som blir valgt ut, og ikke minst å vise de frem til publikum i Grimstad i juni.
Les videre for å bli bedre kjent med forhåndsjuryene:
Ingrid Liavaag er regissør og skuespiller som jobber innen film, scenekunst og i hybridformer. Hun har en mastergrad fra Kunsthøgskolen i Oslo, og eksamen fra Ecole Jacques Lecoq i Paris, hvor hun også studerte scenografi ved Laboratory of Movement Study (L.E.M.). Liavaag er medgrunnlegger av det internasjonale teaterkompaniet LiLiRe og filmkollektivet Peggy Høy. Kortfilmen Regissøren, som hun regisserte med Linda Gathu, vant Filmkritikerprisen ved Kortfilmfestivalen i 2022.
Foto: Julie Hrnčířová
Anita Svingen har vært tilknyttet Kortfilmfestivalen siden 2006, og har vært daglig leder siden 2012. Hun har en bachelorgrad i Film- og TV-studier fra University of Westminster i London og har jobbet som produsent og programsjef i SBS Radio. Hun har arbeidet i norsk TV-produksjon i over 10 år, blant annet for selskaper som Rubicon og Dinamo.
Bard Ydén har jobbet med filmfestivaler siden 2003, og vært redaktør og programmerer i Kortfilmfestivalen siden 2018. Han har vært festivalleder for Oslo/Fusion Int. filmfestival siden 2007 (minus ett års pause), har vært konsulent og kurator for norske og internasjonale filmfestivaler, og har bred internasjonal juryerfaring.
I 2017 var han med å grunnlegge The Faroe Islands’ Int. Minority Film Festival, han var en del av teamet bak Berlinale European Film Markets Horizons Startups-program fra 2018 – 2022, og han sitter i komitéen for New Dawn Film Fund – et internasjonalt fond for fremming av mangfold i filmproduksjon.
Foto: Margarete Strandberg
Sophia Aronsen ble utdannet som filmskaper fra Fagskolen Kristiania i 2020, og vant publikumsprisen på Amandus Blikkfang med sin eksamensfilm «Topp tur». Hun har siden den tid jobbet frilans for selskaper som Monster, Aparent TV og TRY. Hun har nylig begynt å studere film igjen og går 2 året på en bachelor på Westerdals institutt for film og medier. Hun har erfaring som festivalkoordinator for HUMAN International Documentary Film Festival (2022) og Oslo/Fusion International Film Festival (2023, 2024). Hun har vært tilknyttet Kortfilmfestivalen som gjestekoordinator siden 2022.
Shahrukh Kavousi er en iranskfødt regissør, utdannet ved Kunstakademiet i Bergen og Nordland kunst og filmskole. Hans filmdebut, langdokumentaren Tvillingfrisørene fra Bagdad (2004), fikk hederlig omtale både på Kortfilmfestivalen og Dokumentarfilmfestivalen i Volda. Han har regissert flere kort- og novellefilmer, samt produsert for andre, inkludert Camilla Figenschous spillefilm Tauba (2020).
Kavousi driver selskapet Close Up Film AS, og utvikler for tiden en langdokumentar og sin første spillefilm.
Armita Keyani er en filmskaper fra Rælingen. Hun har bachelorgrader i film og tv-studier fra Wales, og i samtidskunst fra Kunstakademiet i Tromsø, samt utdanning fra Nordland Kunst- og filmfagskole.
Filmene hennes er som oftest dramakomedier i uvanlige situasjoner som utforsker større temaer. Filmene hennes har vunnet flere priser, bl.a. Vimeo Comedy of the Year i 2019, og har blitt vist på Oscar-kvalifiserende festivaler som Tribeca, Palm Springs Int. ShortFest og Kortfilmfestivalen.
Marius Lunde er en filmskaper fra Stavanger og har for det meste hatt sitt virke sentrert rundt filmkollektivet, Blæst, som han var med på å stifte. Arbeidet hans har ofte vært preget av inspirasjon fra eldre sjangerfilm, ofte i kombinasjon og kontrast med andre uttrykk.
Marius deltok i konkurranseprogrammet for kortfilm for første gang under Kortfilmfestivalen i 2009 og har siden deltatt både med kortfilmer og musikkvideoer som skuespiller, manusforfatter, scenograf og effektmaker.
I 2023 ble Blæst sin langdokumentar, Kodenavn Nagasaki, hvor Marius er dokumentarsubjekt, forfatter, skuespiller og animatør, nominert til Amanda.
Kalle Løchen er filmformidler. Han har vært redaktør for filmtidsskriftet film&kino og redaksjonsmedlem i filmtidsskriftet Z. Han har vært kort- og dokumentarfilmkonsulent ved Norsk filminstitutt og flere regionale filmsentre. Han har undervist i filmhistorie og filmkunnskap ved en rekke høyskoler i Norge. Han har moderert samtaler med filmskapere ved flere filmfestivaler i Norge og Norden.
Daniel McIntyre er en kunstner som gjennom analog film utforsker konsepter rundt minner, identitet og historie. Gjennom hånd-prosessering, funnet materiale og fototeknikker, er arbeidet hans en essensiell bro mellom visuell struktur og tematikk. McIntyre har en mastergrad fra York University og har vist arbeidene sine verden over, inkludert steder som Oberhausen Kurzfilmtage, The National Gallery of Art, Cinémathèque québécoise, The British Film Institute, the Istanbul Modern og Museum of the Moving Image. Han eksperimenterer for tiden med organisk filmkjemi, animasjonsteknikker og formelle strukturer.
Julie Pichard er utdannet filmklipper og har mange års erfaring som klipper i Frankrike og Norge. Hun har studert kulturprosjektledelse og var koordinator for Institut Français ved den franske ambassaden i Norge. Julie startet som gjestekoordinator for Kortfilmfestivalen i 2019 og er nå festivalprodusent, en stilling hun overtok i 2020.
Meena Rathore er en regissør og manusforfatter med en MFA i regi fra Columbia University i NY. Hun regisserte reklamefilm internasjonalt før hun gikk over til å skrive og regissere drama.
Hennes kortfilmer har blitt vist og vunnet priser på filmfestivaler både nasjonalt og internasjonalt.
Med sitt unike samfunnsblikk fortsetter Meena å produsere filmer som engasjerer og treffer publikum, ofte ved å utfordre vante forestillinger.
Silvia Rossi er en italiensk filmskaper basert i Oslo med over 10 års erfaring med å regissere reklamefilmer, musikkvideoer, kunstfilmer og kortfilmer. Etter å ha tatt en bachelorgrad ved Ca’ Foscari University i Venezia studerte hun regi ved National Film School CSC – Centro Sperimentale di Cinematografia – i Milano.
Hun er partner og medgründer av «BOM films», en regissørduo som jobber innen reklame, og «Peggy Høy», et kvinnedrevet uavhengig produksjonsselskap basert i Norge.
Samanta Sokolowski er fra Argentina og basert i Berlin. Hennes lidenskap for gode filmer, historier og folk ledet henne til arbeidet med filmfestivaler, noe hun har gjort i over 20 år, inkludert for Berlinale – Berlin International Film Festival og norske Oslo/Fusion. Hun elsker å bli berørt og overrasket av vågale og nye måter å fortelle historier på, og gleder seg over muligheten til å fremheve nye talenter.
Nastaran Tajeri-Foumani (ingen pronomen) er en tysk-iransk ikke-binær kurator, aktivist og forsker, med fokus på interseksjonell queer-feminisme, sosial rettferdighet, anti-diskriminerende praksis og queertematikk i film og kunst. Nastaran har vært moderator for Berlinale og har siden 2013 jobbet for XPOSED Queer Film Festival Berlin.
Nastaran arbeider for tiden som coach og terapeut for filmarbeidere, og som anti-vold og mental helse konsulent for internasjonale filmproduksjoner. I tillegg er Nastaran i prosessen med å grunnlegge et institutt for anti-diskriminerende konsultasjon i filmproduksjoner.
Med et livsmål om å holde seg sterk bak kameraet når han fyller 140 år (eller kameraet som holder ham, kanskje), har Gaby Zarazir alltid vært interessert i å blande kontrastfulle ideer for å oppnå innovative perspektiver og originale temaer. Gaby, basert i Beirut, jobber som forfatter, regissør og produsent. Han liker spesielt godt å jobbe med prosjekter med utenomjordiske ideer, og setter sitt kreative preg på hver scene.
Michel Zarazir er en libanesisk filmskaper som trives på kanten av kaos, og lager narrativer som setter det absurde sammen med det dype. Han skriver, regisserer og produserer filmer til både latter og ettertanke. Arbeidene hans er vist over hele verden, og har mottatt utmerkelser fra prestisjetunge festivaler på alle kontinenter, bortsett fra Antarktis. Hans originale filmarbeid omfavner komedie og galskap, og ler av selv de mest alvorlige temaer.
Einar Aarvig er filmkritiker med bakgrunn fra TV 2, Filmmagasinet, Vårt land, Dagbladet, Z Filmtidsskrift, Aftenposten, P4, Rushprint, TBA og PLAN – Tidsskrift for samfunnsplanlegging, regional- og byutvikling. Høsten 2024 ga han ut boken om filmen “Døden på Oslo S”.
Prisvinnende filmregissør, manusforfatter og produsent. Regisserte spillefilmene: «Natt», 2022, «Skal dere gå allerede?» 2019, «Salto, salmiakk og kaffe» 2004, «Når nettene blir lange» 2000. «Noe beroligende»,1995, Regi episoden «Svev» i spillefilmen «Pust på meg,1997 og TV-drama «Høstens første bilde», 1993. Kortfilmene «Bli med meg til det hellige fjell», Berlinale Panorama 1997, «Skjønnheten eller udyret», Leipzig. Styremedlem Dramatikerforbundet, og er to ganger tildelt statens kunstnerstipend. Hun har produsert spillefilmen “Eallogierdu-Tundraens voktere” av Sara Margrethe Oskal, som fikk verdenspremiere i Discovery seksjonen, TIFF Toronto i 2023, og den prisbelønte kortfilmen «Smerteterskel» av Marianne Ulrichsen. Utvikler nå manus til sin sjette spillefilm, «Så du jeg’et mitt, synke?» og Marianne Ulrichsen’ spillefilmdebut «Krigerhjerte».
Nora Kruse er en norsk filmviter og kurator basert i Stockholm. Hun har bakgrunn fra flere av Norges største filmfestivaler og har jobbet med filmformidling og distribusjon for filmklubber over hele landet. Kruse har et særlig engasjement for alternative visningsformer og uavhengig filmkultur. For tiden jobber hun blant annet med å arrangere uavhengige visninger og festivaler med fokus på smalere verk og kort eksperimentell film.
Anita Svingen har vært tilknyttet Kortfilmfestivalen siden 2006, og har vært daglig leder siden 2012. Hun har en bachelorgrad i Film- og TV-studier fra University of Westminster i London og har jobbet som produsent og programsjef i SBS Radio. Hun har arbeidet i norsk TV-produksjon i over 10 år, blant annet for selskaper som Rubicon og Dinamo.
Erik Treimann har bakgrunn fra Strykejernet kunstskole og klipping av musikkvideoer, reklamer og dokumentarer. De siste årene har han beveget seg inn mot regi, samt arbeidet med visuals/lys for live-konserter. Han er også medeier av produksjons- og etterarbeidshuset ONZONZ.
Erik Treimann har jobbet med store navn som blant annet Röyksopp, Karpe, Lars Vaular, Susanne Sundfør og Kvelertak. Han har blitt tildelt flere priser og fått nominasjoner for sitt arbeid med både klipp og regi, og vant gullstolen for beste musikkvideo på Kortfilmfestivalen i 2023.
Ida Madsen Hestman er film- og musikkkritiker, journalist og medieviter. Hun er redaktør og grunnlegger av Kulturplattformen TBA (TBATBA.NO). Hun skriver fast i Musikkmagasinet, i Klassekampen og har blant annet bakgrunn fra NRK, VG, Dagbladet, Z Filmtidsskrift, NattogDag og filmtidsskriftet Montages.
I 2024 mottok hun kritikerstipend av Fritt Ord for andre gang, og hun skal også skrive sin første bok om filmen «Lasse & Geir» i bokserien Norske filmklassikere.
Kortfilmfestivalen i Grimstad | kortfilm@kortfilmfestivalen.no
Kortfilmfestivalen i Grimstad
kortfilm@kortfilmfestivalen.no
Din personlige informasjon vil kun bli brukt til å sende ut nyhetsbrev. Du kan når som helst melde deg av ved å klikke på en link i eposten.