Årets nominerte filmer

11.04.2017

Forhåndsjuryen har vurdert 118 timer med film de siste ukene og nå er nominasjonene endelig klare. Av 400 innsendte filmer har 53 kortfilmer, 23 musikkvideoer og 12 dokumentarer blitt valgt ut til årets program. Disse skal konkurrere i kategoriene “Beste kortfilm”, “Beste musikkvideo” og “Beste dokumentar”. Programmet viser variasjon i uttrykk, sjanger, tematikk og estetikk – så nå er det bare å glede seg til festivalens 40-års jubileum!

Konk122132131

De nominerte for Beste kortfilm:

Vinneren i denne kategorien premieres med «Gullstolen» for beste kortfilm og kr 50 000. Prisen inkluderer også postproduksjon hos Nordisk Film Shortcut til en verdi av kr 50 000.

Aleksander Johan Andreassen – Strim
Aleksander Nordaas – Hunden
Anders Hammer – Det var enklere å kjempe mot amerikanerne
Andreas Paleologos – Tindra set fyr
Andrew Amorim – Møll
Ane Hjort Guttu & Daisuke Kosugi – The Lost Dreams of Naoki Hayakawa
Brwa Vahabpour – Granateple
Cathinka Tanberg – Verdens mellomste fisk
Christer Sev – Scary Funny Sexy
Det sporadiske filmkollektivet – Møtes i døra
Edvard Arntzen Karijord og Bendik Mondal – I det fri
Eili Bråstad Johannessen – Inverted Views
Ellen Ugelstad – Møterommet
Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen – Rekonstruksjon
Fanny Ovesen og Brwa Vahabpour – Smil
Gunhild Enger og Jenni Tovoniemi – The Committee
Guro Ekornholmen – Siste lille
Halfdan Ullmann Tøndel – Fanny
Henrik Eilif Borge, Ameli Isungset Agbota & Marius Christoffer Karslrud – Så rart
Herbert Eugen Wiegand – Manteuffel
Hisham Zaman – Hedda
Håvard Fandrem – Aldriland
Jan Henrik Hansen – Saudade
Johanna Pyykkö – Oslo Traffic
Kardo Mansur – Smaken av kanin
Katrine Bølstad og Øivind Jørgensen – Mellom tiden
Kenneth Karlstad – Gutten er sulten
Kjetil Alexander Gudmestad – Carl Lange
Klara Söderstrand – Du kan beholde Zhang Li
Kristin Ulseth – Odd er et egg
Liv Joelle Barbosa Blad – Min søster
Maja Arnekleiv - Mammas hår
Marianne Ulrichsen – Alt brenner
Marthe Strand Mourier & Dyveke Skøld – Nonsens
Martin Thomas - Feeding Time
Mathias Nordli Eriksen & Matias Jørstad Rygh – Manifest
Mats Andersen & Bjørn Sortland – Julie (15)
Michael Mellemløkken Renjo – Daughter of Guang Nan
Mikal Hovland – Kartleseren
Nikolai Halvorsen – Ridderen og Trollmannen
^ o ^/Ann Holmgren – Axis Coryphee
Rebecca Wirkola Kjellmann – Tenn meg på
Robin Jensen – Det trygge huset
Rolf Kristian Larsen – Bitter Lemon
Sarah Francesca Brænne – Om deg, om meg
Sunniva Sundby – Skolen
Sverre Matias Glenne – Dønninger
Sølvi Edvardsen – Man: with Beard and Umbrella
Thomas A. Østbye – Først, gjør ikke skade
Torill Kove – Tråder
Tove Undheim – Resepsjon
Ulrik Rolstad – Kaffetid og rom
Øystein Qviller – Hvem er Andrè og hva har verden gjort med ham

De nominerte for Beste dokumentar:

Vinneren i denne kategorien premieres med «Gullstolen» for beste dokumentar og kr 50 000,- gitt av Aftenposten

69 minutter av 86 dager – Egil Håskjold Larsen
Den norske islamisten – Ulrik Imtiaz Rolfsen og Adel Farooq
Den røde tråden – Christoffer Næss og Per Kristian Lomsdalen
Drib – Kristoffer Borgli
Good Morning Transnistria – Fabien Greenberg
Hjerte av Gull – Cecilie Bjørnaraa
Maids in Cornwall – Lina Helvik
Mangeurs de Cuivre – Bodil Furu
Nowhere to Hide – Zaradasht Ahmed
Thank you for the Rain – Julia Dahr
The Magnitsky Act: Behind the Scenes – Andrei Nekrasov
Ungarsk natt – Pia Ilonka Schenk Jensen

De nominerte for Beste musikkvideo:

Vinneren i denne kategorien premieres med prisen for beste musikkvideo og 15 000,-

Billie Van – I’m Totally Fine With it av Emilie Norenberg
Bouvet – Keep it Like a Secret av Rebecca Figenschau
Building Instrument – Rett ned av Simone Hooymans
BVISSvart gull av Stian Dale
Cezinando – Fritidsaktiv (ft. Natnael) av Frans Graham Guttormsen
Drøm – Fantasiflukt av Sondre Pettersen
Hanne Kolstø – Stein/Saks av Lars Storaker og Anne Schwartz
Karpe Diem – Attitudeproblem av Thea Hvistendahl, Kristoffer Klunk og Torgeir Busch
Kvelertak – 1985 av Fredrik Hana
Kvelertak – Bronsegud av Erik Treimann og Stian Andersen
Kvelertak – Svartmesse av Torjus Førre Erfjord
Jaga Jazzist – Prungen av Christian Mona og Leif Henning Broch Johnsen
Linni – Eiar av Eivind Landsvik
Lovespeake – DNA av Rebecca Wirkola Kjellmann
Mikhael Paskalev – Witness av Mikhael Paskalev, Jasper Spanning og Joseph Wills
Moviestar – Fireball av Johanna Raita
Paperboys – Go Ahead av Alexander Halvorsen
Stein Torleif Bjella – Utover øvre Ål av Anders Hesbøl
Sondre Justad – Tida vi bare va av Trond Kvig Andreassen
Sondre Lerche – I’m Always Watching av Johannes Greve Muskat
Teen Suicide – Bright Blue Pickup Truck av Emilie Norenberg
The Analog Affair – Feel Your Fire av Hanna Suni og Iver Jensen
Wauwatosa – Losing av Michael Mellemløkken Renjo

Det konkurreres ikke bare om «Gullstolen», men også «Terje Vigen»- prisen en bronsestatue og 10 000,- gitt av Grimstad kommune. Norsk filmforbund gir også ut en fagpris til personene med beste faglige innsats som blir premiert med 10 000,-. Dramatikerforbundet gir «Timeglasset» og 10 000,- til beste manus i en norsk kortfilm. Norsk filmkritikerlaget gir også «Filmkritikerprisen» til beste norske kortfilm. «Gullstolen» og 50 000,- for beste internasjonale kortfilm gis også av Kortfilmfestivalen. Vinneren av Beste norske kortfilm blir også kvalifisert til vurdering for Oscar-nominasjon.