Internasjonale kortfilmer

25.04.2017
Ik6

Festivalene Toronto, Sundance, Berlinale, Venezia og Winterthur har sammen med Kortfilmfestivalen valgt ut til sammen 36 kortfilmer, som skal konkurrere under årets festival. De utvalgte filmene skal kjempe om Gullstolen for beste internasjonale kortfilm og en pengepremie på 50 000 kr.

Festivalenes nominerte til «Beste Internasjonale Kortfilm»

Venezia (La Benniale di Venezia)
Ce qui nous éloigne (What Tears Us Apart) – Hu Weï (Frankrike)
Amalimbo – Juan Pablo Libossart (Sverige/Estland)
Good News – Giovanni Fumu ( Sør-Korea/Italia)
Prima Noapte (First Night) – Andrei Tănase (Romania/Tyskland)
On the Origin of Fear – Bayu Prihantoro Filemon (Indonesia)

Sundance
I Know You From Somewhere – Andrew Fitzgerald (USA)
Tough – Jennifer Zheng(UK/Canada)
Skwar (Heat) – Agata Trzebuchowska og Mateusz Pacewicz (Polen)
Alone – Garrett Bradley (USA)
Hot Seat – Anna Kerrigan (USA)
The Geneva Convention – Benoit Martin (Frankrike)
And The Whole Sky Fit In The Dead Cow’s Eye – Francisca Alegría (Chile/USA)

Toronto
Mariner – Thyrone Tommy ( Canada)
Imago – Raymund Ribay Gutierrez (Fillippinene)
Standby – Charlotte Regan ( UK)
Tshiuetin – Caroline Monnet (Canada)
5 Films About Technology – Peter Huang ( Canada)
Mutants – Alexandre Dostie (Canada)
Eine Villa Mit Pinien (The Pine Tree Villa) – Jan Koester (Tyskland)

Berlin (Berlinale)
Keep That Dream Burning – Rainer Kohlberger (Tyskland/Østerrike)
Martin Pleure (Martin Cries) – Jonathan Vinel og Caroline Poggi (Frankrike)
The Rabbit Hunt – Patrik Bresnan (USA / Ukraina)
Cidade Pequena (Small Town) – Diogo Costa Amarante (Portugal)
Everything – David O’Reilly (USA/Irland)
Estás Vendo Coisas (You Are Seeing Things) – Bárbara Wagner og Benjamin de Burca (Brasil)

Winterthur (Internationale Kurzfilmtage Winterthur)
Fatima Marie Torres and the Invation of Space Shuttle Pinas 25 – Carlo Francisco Manatad (Fillipinene)
The Beast – Samantha Nell & Michael Wahrmann ( Frankrike / Sør-Afrika)
Hypertrain – Fela Bellotto & Etienne Kompis ( Sveits)
489 Years – Hayoun Kwon (Frankrike)
A Brief History of Princess X – Gabriel Abrantes (Frankrike/Portugal/UK)
The Way Down to Your Belly – Jonas Meier (Sveits)

Kortfilmfestivalen
Timecode – Juanjo Gimenez Pena ( Spania)
Fight on a Swedish Beach!!! – Simon Vahlne (Sverige)
Squirrel Island – Astrid Goldsmith (UK)
Killing Klaus Kinski – Spiros Stathoulopoulos (Columbia)
Home – Daniel Mulloy (UK)